ABD’nin Ateşkes Çağrısına Netanyahu’dan Yanıt

İsrail’in Gazze ve Refah’a saldırılarında 240 gün oldu. Gazze’de ateşkes sağlanması ve rehinelerle tutukluların serbest bırakılması için görüşmeler devam ederken ABD, Mısır ve Katar’la birlikte arabulucu olarak Hamas ve İsrail’e son ateşkes taslağını sonuçlandırmaları çağrısında bulunmuştu.

İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu ise savaşın sonra ermesi konusunda şartların kendileri için değişmediğini söyledi.

“SAVAŞIN SONA ERME ŞARTLARI BİZİM İÇİN DEĞİŞMEDİ”

İsrail Başbakanlığından Netanyahu’nun açıklamalarıyla ilgili yapılan paylaşımda, “İsrail’in savaşı sona erdirmek için öne sürdüğü koşullar değişmedi; Hamas’ın askeri ve yönetim kabiliyetlerinin yok edilmesi, tüm rehinelerin serbest bırakılması ve Gazze’nin artık İsrail için bir tehdit oluşturmamasının sağlanması. Teklife göre İsrail kalıcı bir ateşkes sağlanmadan önce bu koşulların yerine getirilmesinde ısrar etmeye devam edecek. İsrail’in bu koşullar yerine getirilmeden kalıcı bir ateşkesi kabul edeceği düşüncesi doğru değildir” denildi.

“ANLAŞMA KALICI ATEŞKES İÇİN YOL HARİTASI”

Açıklamada, “Gazze’de ateşkesin sağlanması ve rehineler ile tutukluların serbest bırakılması amacıyla devam eden görüşmelerde arabuluculuk yapan Katar, ABD ve Mısır, Hamas ve İsrail’e, Başkan Biden tarafından 31 Mayıs 2024 tarihinde ana hatlarıyla açıklanan ilkeleri somutlaştıran bir anlaşmayı sonuçlandırmaları çağrısında bulunmaktadır. Bu ilkeler, tüm tarafların taleplerini çoklu çıkarlara hizmet eden ve hem uzun süredir acı çeken Gazze halkına hem de uzun süredir acı çeken rehinelere ve ailelerine acil rahatlama getirecek bir anlaşmada bir araya getirmiştir. Bu anlaşma kalıcı bir ateşkes ve krizin sona erdirilmesi için bir yol haritası sunmaktadır” denilmişti.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir