U dönüşünde yeni perde: Çavuşoğlu Mısır’da

Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan ve Mısır Cumhurbaşkanı Muhammed Mursi’nin devrilmesiyle sonuçlanan darbenin ardından ülkenin başına geçen Abdülfettah es-Sisi’nin Katar’da tokalaşması iki ülke arasında normalleşme döneminin başlangıcı olarak kabul edilmişti. Dış politikada gittikçe yalnızlaşan Ankara’nın Kahire’ye yaktığı yeşil ışık ‘U’ dönüşü olarak eleştirilmişti.

Gelişmelerin ardından Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, 11 yıl sonra Mısırlı mevkidaşı Samih Şukri’nin davetiyle resmi ziyarette bulunmak için Mısır’a gitti. İkili bire bir görüşmenin ardından ortak basın toplantısı düzenledi.

Görüşmenin ardından ortak basın toplantısında konuşan Şukri “Geçmiş yılların telafisi için ileri umutla bakıyoruz” dedi.

Bakan Çavuşoğlu da konuşmasında “Mısır’a benim ilk gelişim bu da benim ayıbım ama bundan sonra daha sık ziyaret edeceğiz. Özellikle depremden sonra bize verdikleri destek için Mısır hükümetine ve Mısır halkına bir kez daha teşekkür etmek istiyorum. Verilen desteği halkımız unutmayacak” dedi.

Bakan Çavuşoğlu’nun açıklamaları şöyle:

“Mısır’ı ziyaret etmekten büyük memnuniyet duyuyorum. En kısa süre içerisinde kardeşim Şükri’yi de Türkiye’de bir kere daha misafir etmekten büyük memnuniyet duyacağım.

Türkiye’de meydana gelen depremden sonra bize verdikleri destek için Mısır hükümetine ve kardeş Mısır halkına teşekkür etmek istiyorum.

Zor zamanlarda gösterilen dayanışmayı unutmayacağız. Türkiye’ye Mısır’dan ciddi ölçüde insani yardım geldi.

İlişkilerimizi nasıl normalleştirebileceğimizi konuşuyorduk. Şimdi somut adımlar atıyor olmaktan en çok heralde ikimiz memnunuz.

Kardeşlik bağlarımızı güçlendirmek için liderlerimiz ortaya bir irade koydular. İki cumhurbaşkanının yeniden bir araya gelmesi konusunda bizleri görevlendirdiler. İlişkilerimizi nasıl geliştirebileceğimiz konusunda somut adımlar atmaktan memnunuz. Mısır Doğu Akdeniz ve Arap dünyası için çok önemlidir. Bunu ilişkilerimiz koptuğu zaman da söyledik. Mısır’ın oynadığı rolü takdirle karşılıyoruz.

Bölgemizin huzura ihtiyacı var, bunun için birlikte çalışmamız lazım. Bundan sonraki süreçte görüş ayrılıklarımız da olacaktır, ama bağlarımızı koparmamak için gerekli adımları atacağız.”

Ne olmuştu?

2013 yılında Mısır’da Arap Baharı ile başlayan dalga Cumhurbaşkanı Muhammed Mursi’yi de darbeyle koltuğundan etti. O dönem Mısır Silahlı Kuvvetleri’nin Genel Komutanı olan Abdülfettah Es-Sisi, mevcut Cumhurbaşkanı Mursi ardından ülkenin başına geçti. Mursi’nin darbe ile görevinden uzaklaştırılmasına en sert tepki Türkiye tarafından gösterilmişti.

İki ülke arasındaki gerilim tırmanışa geçmiş; Erdoğan’ın Rabia işaretini Türkiye’de kendi simgesi haline getirdiği süreç başlamıştı.

Normalleşme yönünde en ciddi adım, Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın 2022 Dünya Kupası açılışı için gittiği Katar’da, Mısır Cumhurbaşkanı Abdulfettah es-Sisi ile 45 dakika süren görüşmesi ve tokalaşırken verdikleri poz olmuştu.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir