Kuzey Işıkları nedir? Kuzey Işıkları nasıl oluşur? Aurora ne demek?

Kuzey kutbuna yakın ülkelerde her yıl belirli dönemlerde görülen Kuzey Işıkları, 7’den 77’ye neredeyse herkesin görmeyi hayal ettiği doğa olaylarından birisi. Her yıl binlerce turist Kuzey Işıkları’nı görmek için kilometrelerce yol kaydediyor. Herkesin büyülendiği bu doğa olayı nasıl oluşuyor? Kuzey Işıkları nedir? İşte detaylar…

Kuzey Işıkları nedir?

Kutup ışıkları ya da kutup aurorası, kutup bölgelerinde gökyüzünde görülen, yeryüzünün manyetik alanı ile Güneş’ten gelen yüklü parçacıkların etkileşimi sonucu ortaya çıkan doğal ışımalardır. Kuzey enlemlerde bu etki aurora borealis veya kuzey ışıkları olarak adlandırılır. Güney enlemlerindeki aurora australis (güney kutup ışıkları) oluşumu da benzer özelliklere sahiptir; ancak Antarktika’da, Güney Amerika’da ve Avustralya’da daha yüksek enlemlerden görülebilir.

Kuzey Işıkları nasıl oluşur?

Auroralar atmosferin üst katmanlarında, iyonize azot atomlarının elektron kazanması; ve uyarılmış (yüksek enerjili düzey) oksijen ve azot atomlarının temel enerji düzeyine dönmesi sonucu foton salınımı oluşmasıyla ortaya çıkar. Bunlar, solar rüzgâr partiküllerinin çarpışması ve yeryüzünün manyetik alan çizgileri boyunca hızlanmasıyla iyonize olmuşlardır. Bir ışık fotonunun emisyonu ya da başka bir atom ya da molekülle çarpışması sonucu yüksek enerji düzeyi düşer:

Oksijen Emisyonları

Yeşil ya da kahverengimsi kırmızı, yutulan enerjinin niceliğine bağlı olarak.

Nitrojen Emisyonları

Mavi ya da kırmızı. Mavi, eğer atom iyonize olduktan sonra yeniden elektron kazanırsa. Kırmızı, eğer yüksek enerji düzeyinden temel düzeye geri dönüyorsa.

Aurora ne demek?

Aurora (astronomi), güneşteki manyetik fırtınaların Dünya’ya ulaşması sonucu kutuplar ve çevresinde gözlemlenen renkli ışımalardır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir