İnternet haber sitesi çalışanına basın kartı

ANKARA Milliyet – “Basın kartlarının niteliği” başlıklı maddede basın kartları, Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanlığınca verilen ve tüm resmi ve özel kuruluşlar tarafından kabul edilecek “resmi nitelikte bir kimlik belgesi” olarak tanımlandı. 

10 yıl geçerli olacak

Yönetmelik, internet haber sitelerinde çalışanlar tarafından uzun süredir beklenen düzenlemeler de içeriyor. İnternet haber sitelerinde çalışan gazetecilere basın kartı verilmesinin önü açılırken, buralarda basın kartı alabilecek unvanlar ve kontenjanlar da belirlendi.

Önemli bir başka değişiklik, basın kartı “bekleme süreleri” ile ilgili yapıldı. Yeni yönetmelikte basın kartı bekleme süresiyle ilgili düzenleme tümden kaldırıldı. Yeni düzenlemeyle basın kartının geçerlilik süresi 3 yıldan 10 yıla çıkarıldı. Ayrıca “kart ve hizmet bedeli” başlığıyla yönetmeliğe giren maddeyle, basın kartları için, maliyetini aşmamak kaydıyla kart bedeli ile basımı ve dağıtımı için hizmet bedelinin alınabileceği hükmü getirildi. Alınacak bedelin tahsisi ve harcanmasına ilişkin hususları ise Başkanlık belirleyecek.

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir