CVK Madencilik Kime Ait, Ne Zaman Kuruldu ve Ortakları Kimler? CVK Maden Halka Arz Bilgileri ve Hisse Kodu

SPK tarafından halka arzı açıklanan CVK Maden İşletmeleri San. Tic. A.Ş. borsa yatırımcılarının radarına takıldı. Türkiye’nin önde gelen maden şirket toplulukları arasında yerini alan CVK Madencilik’in halka arz talep toplama işleminin hangi bankadan yapılacağı merak konusu oldu. Borsa yatırımcıları, CVK Maden Grubu iştiraki olan CVK Maden İşletmeleri’nin halka arz büyüklüğü, pay miktarı, yönetim kurulu üyeleri, hisse kodu ve kuruluş sürecini de araştırıyor. İşte CVK Madencilik hakkında merak edilenler: CVKMD hisseleri hangi bankadan ve nasıl alınır? 

İşte detaylar.

CVK Maden Kuruluş Süreci: CVK Madencilik Ne Zaman Kuruldu?

CVK Madencilik, 1985 yılında ilk krom ruhsatını almış ve 1990 yılında Kayseri ilinin Pınarbaşı ilçesinde kurulan krom zenginleştirme tesisinde faaliyete başlamıştır.

2011 yılında Bursa, Harmancık’ta yer alan Hayri Ögelman Madencilik A.Ş, CVK Madencilik bünyesine katılmıştır.  

Şirket, 2012 yılında işletmesini makine ve ekipmanlarla donatarak flotasyon tesisini devreye almış, kurşun ve çinko mandeciliğinde de başarıya ulaşmıştır. 

CVK Madencilik Grubu hızla büyüyerek Türkiye’nin en güçlü maden şirket toplulukları arasındaki yerini almıştır. 30 yılı aşkın süredir faaliyet gösteren CVK Madencilik, bugün birçok farklı şehirde çeşitli madenlerin çıkarılması, işlenerek kullanılabilir hale getirilmesi ve ihracı konusunda hizmet vermektedir.

Şirketin, 2016 yılında CVK Madencilik’in amiral gemisi olmasını planlayarak başlattığı altın madenciliği projesini 2022 yılında tamamlamıştır.

CVK Maden İşletmeleri A.Ş. Faaliyet Alanı: Madenleri ve Ürünleri

CVK Maden İşletmeleri San. Tic. A.Ş., CVK Maden Grubu bünyesinde; kurşun, çinko, bakır, gümüş ve altın metalleri maden, zenginleştirme ve ihracat faaliyetlerini gerçekleştirildiği iştirakidir. 

CVK Madencilik şirketinin, Türkiye genelinde 3 şehirde aktif olarak işleyen maden işletmeleri bulunmaktadır. Bu şehirler: 

 • İzmir, Bayındır

 • Çanakkale, Kalkım

 • Bursa, Harmancık

 • Balıkesir, Sarıalan’da devam eden bir de projesi bulunmaktadır. 

CVK Madencilik, ürünleri arasında ise:

 • Kurşun Konsantresi

 • Krom Cevheri

 • Çinko Konstresi

 • Altın yer almaktadır.

CVK Madencilik Yönetim Kurulu Üyeleri: CVK Maden Kimin?

 • Yönetim Kurulu Başkanı: Hüseyin ÇEVİK

 • Halil İbrahim EGE

 • Begüm Çevik

 • İhsan KÜÇÜKGENÇAY

 • Murat YILDIZ

 • Mehmet Burak TELCİOĞLU

CVK Maden İşletmeleri A.Ş. Ortaklık Yapısı: Sermaye Dağılımı

2022 yılının Aralık ayında ilan edilen ortaklık yapısı şemasına göre, CVK Maden İşletmeleri’nin büyük ortağı %98,67’lik ot hakkı ile Hüseyin Çevik’tir. 

Şirket ortakları: Hüseyin Çevik ve Begüm Çevik’tir. CVK Madencilik hisselerinin bir kısmı, 2023 yılı Nisan ayı itibarıyla halka arz edilmiştir.

CVK Maden Halka Arz Ne Zaman?

Sermaye Piyasası Kurulu (SPK) tarafından halka arzı onaylanan CVK Madencilik’in halka arz tarihi 6 – 7 Nisan 2023 olarak belirlendi. CVK Maden İşletmeleri San. Tic. A.Ş.’nin halka arz talep toplama süresi 2 gün olacak.

CVK Maden Halka Arz Fiyatı Ne Kadar?

CVK Maden payları, 105 TL sabit fiyattan satışa sunulacak. Paylar, eşit dağıtım yöntemiyle halka arz edilecek.

CVK Maden Halka Arz Miktarı, Büyüklüğü Nedir?

CVK Madencilik’in sermaye artırımı ve ortak satış yoluyla gerçekleştirilecek halka arzının büyüklüğünün 882 milyon TL olması planlanıyor. Böylece şirketin halka açıklık oranı %20 olacak. 

CVK Madencilik halka arzda 8.400.000 TL lot verecek. Şirketin halka arzında 8.400.000 TL nominal değerli pay halka arz edilecek olup şirket, 7.000.000 TL sermaye artırımıyla birlikte ortaklara ait 1.400.000 TL nominal değerli payın satışını gerçekleştirilecek.

CVK Maden Halka Arz Hangi Bankalar ve Aracı Kurumlardan İşlem Görecek? CVK Maden Hisse Kodu Nedir?

CVK Maden payları, Tera Yatırım Menkul Değerler A.Ş. aracılığıyla halka arz edilecek.

Borsa yatırımcılarının halka arzını beklediği CVK Madencilik hisse kodu da belli oldu. CVK Maden payları ‘CVKMD’ kodu ile işlem görecek.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir